ثبت دی

مشاوره و انجام تخصصی کلیه خدمات ثبتی

اخذ گواهی ایزو استاندارد

اخذ گواهی ایزو استاندارد

اخذ ایزو، تا به حال بارها این جمله را شنیده ایم که فلان محصول دارای ایزو است. اما شاید اطلاعات دقیقی در رابطه با آن نداشته باشیم. از این رو اگر شما هم به دنبال اطلاعاتی در رابطه با اخذ ایزو هستید، ادامه مطالب را از دست ندهید و با ما همراه باشید، زیرا اطلاعات مفیدی را بیان خواهیم کرد که برای شما کاربردی خواهد بود.

ایزو چیست؟

اولین موضوعی که قصد داریم به آن بپردازیم تعریف ایزو ست که اصلا چه معنی و مفهومی دارد و در چه مواردی به کار برده می شود. در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که گواهی نامه های متعددی برای ایزو داریم که البته در ادامه این موارد را به طور دقیق و کامل توضیح خواهیم داد.

برای ان که با مفهوم ایزو به خوبی و به سادگی آشنا شوید، به این نکته توجه کنید که در هر کشوری مطابق با ویژگی های خاصی به محصولات علامت استاندارد داده می شود، یعنی اخذ استاندارد در هر کشوری ملی ست و فقط در همان کشور اعتبار دارد. حال اگر بخواهید محصولی را به کشور دیگر صادر کنیم باید چه کار کنیم؟ یا اگر قصد واردات محصول خاصی را داریم، چطور از کیفیت آن مطمئن شویم؟

سازمان دیگری هم در جهان وجود دارد به نام کمیته هماهنگی سازمان ملل متحد، این سازمان هم همانطور که از نام آن مشخص است وظیفه هماهنگی بین استانداردهای مختلف را بر عهده دارد، اما چه سازمانی وجود دارد که بین سازمان فوق و سازمان های ملی هماهنگی های لازم را ایجاد کند؟

بله درست حدس زدید، ایزو سازمانی ست که در این بین قرار دارد و هماهنگی های لازم را انجام می شود. در حقیقت باید بگوییم که ایزو نام خلاصه شده سازمان بین المللی استاندارد است. توجه داشته باشید که این سازمان بعد از بررسی های انجام شده گواهی خاصی را به محصولات می دهد. البته در ادامه این موضوع را به طور کامل شرح خواهیم داد تا با آن هم به خوبی آشنا شوید.

دریافت انواع ایزو

همانطور که در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم، ایزو نام یک سازمان است و در حقیقت گواهی نامه هایی که این سازمان اعطا می کند ارزش و اعتبار دارد. از این رو در ادامه قصد داریم انواع گواهی های ایزو را برای شما بیان کنیم. در رابطه با گواهی نامه های ایزو باید به نکته دیگری هم توجه داشته باشید.

گواهی نامه های ایزو متناسب با موضوع فعالیت صنف یا شرکت خاصی به آن داده می شود. به همین دلیل در ادامه انواع گواهی نامه را متناسب با هر نوع صنفی بیان خواهیم کرد.

 • گواهی نامه ایزو برای شرکت های خدماتی
 • گواهی نامه ایزو برای کارخانه ها و تولیدی ها
 • گواهی نامه ایزو برای شرکت هایی که با موضوع پیمانکاری مشغول به کار هستند.
 • گواهی نامه ایزو برای صنایع غذایی
 • گواهی نامه ایزو برای مراکزی که آموزشی هستند.
 • گواهی نامه ایزو برای مراکز درمانی
 • گواهی نامه ایزو برای رستوران ها و کافی شاپ ها
 • گواهی نامه ایزو برای هتل ها
 • گواهی نامه ایزو برای نشریه ها مختلف
 • گواهی نامه ایزو برای صنعت های نفت و گاز
 • گواهی نامه ایزو برای آزمایشگاه های مختلف
 • گواهی نامه ایزو برای صنایع معدنی
 • گواهی نامه ایزو برای شرکت هایی که موضوع تبلیغاتی دارند.
 • گواهی نامه ایزو برای شرکت های ساختمانی
 • گواهی نامه ایزو برای صنایع مربوط به کامپیوتر
 • گواهی نامه ایزو برای صنعت خودرو

همانطور که در مطالب بالا به خوبی مشخص است، تقریبا برای هر شرکتی پس از اینکه ثبت شرکت انجام شد، با هر موضوع فعالیتی و هر سازمانی یک گواهی نامه خاص در سازمان ایزو وجود دارد که شما متناسب با نوع فعالیت خود می تواند برای اخذ ایزو اقدام کنید.

در این قسمت نمومه ایزو حقوقی که برای شرکت خارجی واقع در کشور آلمان از سازمان مریوطه در کشور آلمان برای مشتری خوب مجموعه اخذ شده است را مشاهده کنید.

نمونه ایزو حقوقی
تصویر گواهی ایزو شرکتی

مراحل اخذ ایزو

بعد از آن چه که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، حال این سوال مهم پیش می آید که چطور می توانیم برای دریافت و اخذ ایزو اقدام کنیم؟ در ابتدا به شما توصیه می کنیم که برای این کار از یک متخصص و کارشناس با تجربه کمک بگیرید و به تنهایی برای دریافت آن اقدام کنید، چرا؟

چون این کار ریزه کاری ها و پیچیدگی های بسیاری دارد و یک شخص متخصص و با تجربه می تواند آن را انجام دهد، شما به عنوان یک شخص عادی (که تخصص و تجربه ای در این زمینه ندارید، این در حالی ست که در زمینه کاری خود ممکن است تخصص و مهارت بالایی داشته باشید) نمی توانید این کار را انجام دهید.

پس به شما توصیه می کنیم که کار را به کاردان آن بسپارید و خیال خود را راحت کنید. اما به هر حال ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در رابطه با ایزو و مراحل اخذ آن در اختیار شما قرار دهیم، به همین دلیل در ادامه این مراحل را برای شما شرح خواهیم داد و پیشنهاد می کنیم که ادامه مطالب را از دست نداده و با ما همراه باشید.

 • در ابتدا باید فرم مربوط به فعالیت را دریافت کنید، بروشور مربوطه را دریافت کرده و صحت پرسشنامه را ارسال کنید.
 • سپس باید اقداماتی برای کنترل قرارداد انجام شود، اقداماتی مانند بازنگری در قرار داد و کنترل دامنه
 • باید به طور دقیق هزینه های سه سال آینده را برآورد کنید.
 • سپس باید قرارداد امضا شده را دریافت کنید.
 • فرم های ممیزی را بررسی کنید تا اشتباهی در آن رخ نداده باشد.

بعد از مطالب بالا احتمالا شما هم به این نتیجه رسیده اید که برای اخذ ایزو از یک شرکت معتبر و کارشناس های متخصص ان کمک بگیرید، زیرا کار ساده ای پیش روی ندارید.

مهم ترین گواهی نامه های ایزو

در طالب بالا صنف ها و کارهایی را بیان کردیم که شما با فعالیت در آن ها می توانید گواهی نامه ایزو را دریافت کنید. اما به طور کلی باید به این موضوع توجه داشته باشید که هر یک از گواهی نامه هایی که ایزو به کسب و کار شما می دهد، معنی و مفهوم خاص خود را دارد، یعنی با دادن این گواهی نامه در رابطه با موضوع خاصی به شما استاندارد داده می شود.

به همین دلیل برای آن که این موضوع را هم به طور دقیق متوجه شوید، در ادامه این مورد را هم به طور کامل توضیح خواهیم داد و باز هم به شما پیشنهاد می دهیم که ادامه مطالب را از دست نداده و با ما همراه باشید.

اخذ ایزو 9001

اخذ گواهی نامه عمومی ISO 9001

شاید معروفترین گواهی ایزو که تا به حال با آن سرو کار داشته ایم؛ همین گواهی نامه 9001 بوده باشد. این گواهی برای تامین نیازهای مشتری به سازمان یا شرکت شما داده می شود، یعنی اگر در کسب و کار خود به دنبال تامین نیاز مشتری باشید، می توانید این گواهی نامه را اخذ کنید.

توجه داشته باشید که افزایش رضایتمندی مشتری ها و همچنین افزایش کیفیت فرآیندهای درون سازمانی شما هم می تواند باعث کسب گواهی نامه ایزو 9001 شود. البته طبیعتا برای اقدام برای اخذ این گواهی نامه به کمک نیاز خواهید داشت.

گواهی نامه ISO 14001

به این موضوع توجه داشته باشید که محیط زیست یکی از بزرگ ترین دارایی های ما به حساب می آید که باید آن را برای نسل های بعدی هم بر جای بگذاریم. طبیعتا در جهان شاهد تنظیم قوانین سخت گیرانه ای برای حفظ محیط زیست هستیم و این گواهی نامه ایزو هم دقیقا به همین موضوع توجه کرده است.

در گواهی نامه ایزو 14001 شاهد این هستیم که مدیریت محیط زیست مورد بررسی قرار می گیرد، یعنی سازمان یا شرکت شما در چارچوب معیارهایی فعالیت کند که به محیط زیست آسیبی وارد نکند، به همین دلیل اگر تصور می کنید که در سازمان یا شرکت خود به این گواهی نامه نیاز دارید، برای اخذ آن اقدام کنید و اعتبار خود را افزایش دهید.

گواهی نامه ISO 45001

گواهی نامه ایزو 45001 در رابطه با بهداشت است، یعنی سازمان و شرکت شما را بررسی می کند که تا چه اندازه برای بهداشت و سلامت کارمندان خود ارزش قائل است و به دنبال راهی برای ارتقای سطح سلامت آن ها می باشد. شاید برای شما جالب باشد که این گواهی نامه فقط در رابطه با سلامت جسمی بحث نمی کند و سلامت روحی و روانی هم مورد بررسی قرار می دهد.

گواهی نامه ISO 27001

این روزها شاهد این هستیم که استفاده از اینترنت در هر کسب و کاری یکی از مهم ترین موارد به حساب می آید. اما این سوال مهم وجود دارد که در هر سازمان یا شرکتی تا چه اندازه به امنیت سایبری اهمیت می دهند؟ شاید به این موضوع به نظر شما ساده باشد، اما امنیت سایبری به این معنی است که تا چه اندازه به امنیت اطلاعات شخصی کاربران خود اهمیت می دهید.

به همین دلیل گواهی نامه ایزو 27001 به این موضوع تعلق می گیرد، یعنی اگر تصور می کنید در شرکت یا سازمان خود امنیت سایبری را به میزان قابل قبولی برقرار کرده اید، می توانید برای اخذ ایزو 27001 اقدام کنید و از مزیت های آن در کسب و کار خود استفاده کنید، البته به همین سادگی هم نیست و باید تائیدیه های لازم را به دست آورید.

آیا تصور می کنید که سازمان ایزو فقط برای موضوعات گفته شده در بالا به شما گواهی نامه می دهد؟ در پاسخ باید بگوییم که خیر این گونه نیست. در ادامه دیگر گواهی نامه های ایزو را به طور مختصر معرفی خواهیم کرد. لازم به ذکر است که مهم ترین و متداول ترین گواهی نامه های ایزو در حقیقت همان هایی بودند که در مطالب بالا به طور کامل آن را شرح داده ایم، اما برای اطلاع بیشتر مخاطب ها دیگر گواهی نامه ها را هم بیان خواهیم کرد.

 • مدیریت محیط زیست: ISO 14004، ISO 5001 و گروه ایزوهای 14000
 • ایمنی و بهداشت: ISO 22000، IWA 1
 • حمل و نقل: ISO/TS 16949، ISO/PAS30003
 • مدیریت ریسک: ISO 31000، ISO 31010
 • مدیریت کیفیت: گروه ISO 9000
 • مدیریت انرژی: ISO 50001
 • مسئولیت اجتماعی: ISO 26000
 • سیستم مدیریت غذا:
 • ISO 22000

نمونه ایزو شخصی (حقیقی)

تمونه ایزو حقیقی اخذ شده توسط ثبتی نو را می توانید در این قسمت مشاهده کنید.

گواهی ایزو شخصی

مزیت های اخذ ایزو

بعد از مطالب بالا این سوال برای بسیاری از مخاطب ها پیش می آید که اخذ ایزو کار ساده ای نیست، پس دریافت آن چه مزیت هایی را برای ما دارد که برای آن این سختی را متحمل شویم. در ابتدا باید به این نکته مهم اشاره متین که شما به عنوان یک شخصی که کسب و کار خاص خود را دارید، طبیعتا به دنبال سود مالی بیشتری هستید، زیرا هدف اصلی هر کسب و کاری همین است.

به همین دلیل طبیعی ست اگر به این موضوع فکر کنید که داشتن گواهی نامه های ایزو چه سودی را برای شما به دنبال دارد و برای این که با این موضوع هم به خوبی آشنا شوید، در ادامه این مزیت ها را بیان می کنیم. اما توجه داشته باشید که مزیت های هر گواهی نامه ایزو با دیگری تفاوت هایی دارد، به همین دلیل این مزیت ها را به طور تفکیک شده بیان خواهیم کرد.

مزیت دریافت ایزو 9001

 • در این حالت فرآیندها و شاخص ها در اسزمان شما شفاف می شود
 • فرآیندهای سازمان شما متناسب و منطبق بر اهدافی که تعیین کرده اید، پیش می رود.
 • با داشتن این گواهی نامه می توانید از دوباره کاری ها در سازمان خود جلوگیری کنید.
 • این گواهی نامه به شما کمک می کند که در عرصه های بین المللی حضور موفق تری داشته باشید، زیرا به هر حال یک گواهی نامه بین المللی به حساب می آید.

مزیت های استفاده از ایزو 14001

 • می توایند سیستم های مدیریت محیط زیستی را ایجاد کنید.
 • می توانید برای سازمان خود ارزش افزوده بیشتری را داشته باشید.
 • می توانید سهم سازمان خود را در بازارهای جهانی بیشتر کنید.
 • می توانید از محیط زیست بهتر مراقبت کنید.

با توجه به مطالب بالا باید بگوییم که اخذ ایزو به شما کمک می کند که بتوانید در بازارهای جهانی سهم بیشتری داشته باشید و این موضوع نکته بسیار مهمی در راستای ارتقای کسب و کار شما به حساب می آید که باید به آن توجهی خاص داشته باشید.

اگر باز هم در رابطه با اخذ ایزو هر گونه سوالی دارید، آن را با ما در میان بگذارید، تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.

سوالات متداول

اخذ ایزو چه مدارکی لازم دارد؟

برای اخذ ایزو باید: 1- چارت سازمانی شرکت را آماده کرده باشید، 2- داشتن دستورالعمل پیاده سازی استاندارد کسب و کارتان، 2- دستورالعمل و روش های اجرایی کسب و کار، 3- داشتن چک لیست ها و … و در ادامه باید با متخصصان این کار صحبت کنید که بر اساس نوع کسب و کارشما مدارکی که نیاز هست را به شما اعلام کنند.

هزینه اخذ ایزو چقدر است؟

پاسخ این سوال بستگی به نوع ایزویی دارد که نیاز دارید، برای همین نوع درخواست را اعلام کنید تا نوع ایزو مناسب کار شما پیشنهاد داده شده و هزینه آن هم به شما اعلام شود.

لیست استانداردهای ایزو کدام اند؟

ایزو ۹۰۰۱
ایزو ۱۴۰۰۱
استاندارد OHSAS 18001
سری گواهینامه های سری IMS
استاندارد HSE-MS
استاندارد ایزو ۱۰۰۰۶
استاندارد ایزو ۲۲۰۰۰
استاندارد HACCP
نشان حلال
گواهینامه CE
استاندارد ایزو ۱۰۰۰۴
استاندارد ایزو ۱۰۰۰۲

مدت زمان اخذ ایزو چند روز است؟

مدت زمانی که برای گرفتن ایزو به طول می انجامد بین 10 الی 30 روز است که باید تکمیل بودن مدارک شما را بررسی کرد و نظر قطعی داد.

فهرست مطالب

برای دریافت مشاوره رایگان ثبتی می توانید  با شماره تلفن های مجموعه با ما در ارتباط باشید 

ثبت شرکت سهامی عام

از شرکت‌هایی که مدیران آن می‌توانند سرمایه خود را از طریق فروش سهام به مردم عادی تأمین نمایند، شر...
نظرات : 0

رتبه بندی شرکت ها

نظرات : 0

خدمات انفورماتیک طراحی سایت و سئو

طراحی سایت انفورماتیک فواید داشتن یک وب سایت طراحی وب سایت و راه اندازی کسب و کار در فضای مجا...
نظرات : 0

خرید و فروش انواع شرکت

همانطور که می‌دانید خرید شرکت و فروش شرکت با توجه به سال تاسیس شرکت خریداری شده و رزومه کاری آن ش...
نظرات : 0

اخذ گواهی ایزو استاندارد

اخذ ایزو، تا به حال بارها این جمله را شنیده ایم که فلان محصول دارای ایزو است. اما شاید اطلاعات دق...
نظرات : 0

اخذ جواز تاسیس

جواز تاسیس چیست ؟ جواز تاسیس به مجوزی می‌گویند که جهت سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های تولیدی و اقتص...
نظرات : 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *