ثبت دی

مشاوره و انجام تخصصی کلیه خدمات ثبتی

دریافت گواهی ارزش افزوده

دریافت گواهی ارزش افزوده

یکی از مباحث مهم در نظام مالیاتی ایران، گواهی ارزش افزوده است که باید به دقت به آن توجه شود. ارزش افزوده دارای شیوه‌های محاسباتی مخصوص به خود بوده که پس از محاسبه دقیق از خریدار دریافت می‌شود که فروشنده موظف است مقدار دریافتی را در موعد مقرر برای دولت واریز کند.

ارزش افزوده به عنوان یک نوع مالیات بر مصرف شناخته می‌شود که می‌تواند تفاوت بین کالای عرضه شده و خریداری شده را در یک دوره مشخص تعیین کند. همانطور که بیان شد مالیات بر ارزش افزوده توسط خریدار یا مصرف‌کننده پرداخت می‌شود و فروشنده مبلغ به دست آمده را به حساب دولت واریز می‌کند.

گواهی ارزش افزوده چیست؟

در تعریف ساده می‌توان بیان کرد که ارزش افزوده به عنوان یک ثروت در نظر گرفته می‌شود که شرکت‌های تولیدکننده با ارائه محصولات مختلف یا انجام خدمات متنوع با کسر واسطه‌ها دریافت می‌کنند. در واقع صاحبان کسب‌وکارها برای این که بتوانند مسیر شغلی خود را به درستی راه‌اندازی کنند باید به دنبال اخذ مجوز گواهی ارزش افزوده باشند.

برای اجرای دقیق فعالیت‌های اقتصادی داشتن گواهی ارزش افزوده ضروری است که مراحل ثبت نام و دریافت آن توسط سازمان اداره امور مالیاتی قابل انجام است. اشخاص حقیقی و یا حقوقی برای این که بتوانند فعالیت اقتصادی خود را به صورت قانونی انجام دهند باید این گواهی را داشته باشند.

در غیر این صورت دریافت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده توسط آنان غیرقانونی تلقی شده و پیگرد قانونی دارد. برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده در زمینه ارائه کالا و خدمات مختلف، داشتن این گواهی الزامی است. طبق قانون تعیین شده هر شخص حقیقی یا حقوقی باید هر دوره سه ماهه، خرید و فروش‌ خود را به صورت آنلاین یا آفلاین در سیستم مربوطه وارد نماید تا تأیید سازمان اداره امور مالیاتی را کسب کند.

ثبت دی با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت انواع شرکت و گواهی ارزش افزوده در خدمت شماست.

تلفن های تماس : 09125883220 –  09128938923 –  02137984000

دریافت گواهی ارزش افزوده

در ابتدا لازم است برای گرفتن گواهی ارزش افزوده به سایت www.evat.ir وارد شوید.

 • در بخش مراحل ثبت نام کلیک کنید. در صفحه ایجاد شده با پیغامی مبنی بر این که آیا در سامانه دریافت کد اقتصادی ثبت نام نموده‌اید یا خیر مواجه می‌شوید. اگر ثبت نام نکرده‌اید روی انجام پیش‌ ثبت نام کلیک کنید.
 • در صفحه باز شده در بخش پایین، روی ورود به ثبت نام کلیک کنید و با پر کردن کادرهای مربوطه ثبت نام کنید.
 • نکته: اگر قبلاً ثبت نام نموده‌اید کافی است نام کاربری، کلمه عبور و کد امنیتی مربوطه را در این صفحه نوشته و روی ورود به سامانه کلیک کنید.
 • پس از ورود به صفحه کاربری خود، در بخش سمت راست صفحه گزینه درخواست گواهینامه ثبت نام را کلیک کنید.
 • پس از کلیک روی آن، صفحه‌ای برای شما باز می‌شود که باید در آن، توضیحات برای درخواست گواهینامه و کد رهگیری سامانه شماره اقتصادی را وارد کنید.
 • سپس روی گزینه ثبت درخواست می‌زنید تا فرآیند دریافت گواهی ارزش افزوده برای شما انجام شود.
 • اکنون این فرآیند به درستی انجام شده است و شما باید منتظر دریافت گواهی ارزش افزوده باشید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام اولیه ارزش افزوده

 1. تصویر مدارک شناسایی کلیه اعضای شرکت
 2. کد اقتصادی
 3. آگهی تاسیس شرکت و آگهی تغییرات شرکت (در صورت وجود)
 4. گواهی فعالیت یا نام شرکت در سامانه رتبه‌بندی
 5. نشانی و  کد پستی  پیمانکار
 6. کد پستی دفتر و محل فعالیت
 7. وکالتنامه

مدارک مورد نیاز برای مرحله آخر ارزش افزوده

 1. کد اقتصادی
 2. کلیه مدارک اعضا
 3. آگهی آخرین تغییرات شرکت (در صورت وجود)
 4. نام بانک شرکت
 5. نام شعبه بانک
 6. کد شعبه
 7. شماره حساب
 8. تلفن و آدرس هیئت رئیسه

 نرخ مالیات بر ارزش افزوده و چگونگی محاسبه آن

این مقادیر هر سال توسط دولت مشخص و اعلام می‌گردد که درصدی از مبلغ خالص صورت‌حساب مشتریان است. نرخ تعیین شده در سال 97 به میزان 4% از مبلغ خرید است که هر فرد یا صاحب کالا و خدمات موظف است هر سه ماه یک بار مالیات بر ارزش افزوده خود را محاسبه نماید و حداکثر 15روز پس از پایان ماه، به حساب خزانه دولت واریز نماید.

روش پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

در حال حاضر، پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به صورت خوداظهاری است که مؤدیان موظف‌اند هر سه ماه یک بار اظهارنامه خود را از طریق سامانه یکپارچه ثبت نمایند.

چگونگی پر کردن اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی در فرم های مشخصی که سازمان امور مالیاتی مصوب کرده است تکمیل می‌شود و در زمان مشخصی به اداره ی امور مالیاتی محل اقامت شخص حقیقی یا محل وقوع دفتر شخص حقوقی تحویل داده می‌شود. همچنین ضروری است که اظهارنامه مالیاتی و فیش واریز مالیات هر دوره تا 31 تیر ماه هر سال به اداره امور مالیاتی تسلیم شود. البته از سال 91 (یعنی سال مالی90) این فرایند به صورت الکترونیکی و از طریق پایگاه اینترنتی سازمان امور اقتصادی و دارایی انجام می‌شود.

در فرم های اظهارنامه مالیاتی 26 جدول طراحی شده که به شرح زیر است.

 • جدول 1: پرداخت‌های مربوط به این اظهارنامه
 • جدول 2: اطلاعات مجوزهای تاسیس و بهره‌برداری
 • جدول 3: اسامی اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل
 • جدول 4: فهرست دفاتر رسمی ثبت شده
 • جدول 5: جزییات پذیرش بورس ثبت شده
 • جدول 6: درآمدهایی که مالیات آنها قبلاً به صورت مقطوع ثبت شده است.
 • جدول 7:درآمدهای معاف
 • جدول 8: استهلاک زیان سنواتی
 • جدول 9: معافیت ها و بخشودگی‌های مالیاتی
 • جدول 10: توسعه، نوسازی و بازسازی واحدهای صنعتی و معدنی(ماده 138 ق.م.م)
 • جدول 11: معافیت‌ها و بخشودگی‌های در آمد حاصل از فعالیت‌های خارج کشور(کسر ار مالیات مقرر)ماده180ق.م.م
 • جدول 12: فعالیت های حاصل از توافقنامه‌های مالیاتی موضوع ماده 168ق.م.م
 • جدول 13: ثبت کمک‌های مالی پرداختی
 • جدول 14: ترازنامه
 • جدول 15: صورت سود و زیان
 • جدول 16: گردش حساب سود (زیان) انباشته
 • جدول 17: موجودی مواد و کالا
 • جدول 18: سرمایه
 • جدول 19: انواع محصولات اصلی به ترتیب بیشترین فروش
 • جدول 20: بهای تمام شده کالای فروش رفته
 • جدول 21: بهای تمام شده کار انجام شده پیمانکاری/خدمات
 • جدول 22: تعداد کارکنان
 • جدول 23: در آمد ناخالص پیمانکاری/خدمات
 • جدول 24: فهرست صادرات و مابه‌‎ازاء دریافتی
 • جدول 25: اطلاعات مالک/مالکین
 • جدول 26: اطلاعات سرمایه‌گذاری خارجی

قابل ذکر است در صورتیکه اظهارنامه مالیاتی طبق شرایطی که در بالا گفته شد تسلیم اداره مالیات شود، مأموران مالیاتی مدارک را کامل و کافی تشخیص دهند، ثبت دفاتر و اظهارنامه مالیاتی و…  را بدون تخلف ارزیابی کند مطابق با اظهارنامه مالیات تعیین شده را مالک قرار می‌دهند. اگر اظهارنامه مورد تأیید آن‌ها نباشد و تخلفی از قوانین یا نقص مدارک در آن‌ها مشاهده شود مالیات توسط کارشناسان مالیاتی به صورت علی‌الرأس تعیین و محاسبه می‌شود.

تمدید گواهی ارزش افزوده

این گواهی دارای تاریخ انقضا بوده و پس از منقضی شدن آن باید از طریق سامانه در نظر گرفته شده به صورت آنلاین مراحل تمدید آن طی شود. به صورت کلی می‌توان بیان کرد که اعتبار گواهی ارزش افزوده به صورت 6 ماهه یا یک ساله است که این امر توسط اداره امور مالیاتی تعیین می‌شود. این گواهی به عنوان یک مجوز از سوی سازمان اداره امور مالیاتی برای دریافت عوارض و مالیات ارزش افزوده است.

ثبت شرکت اریکه با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود و کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه ثبت انواع شرکت و گواهی ارزش افزوده در خدمت شماست.

تلفن های تماس : 09125883220 –  09128938923 –  02137984000

تمدید این گواهی در صورتی قابل انجام است که شخص حقیقی یا حقوقی فاقد بدهی مالیاتی باشد. در این صورت می‌تواند با مراجعه به سایت سازمان اداره امور مالیاتی و گذراندن مراحل مختلف، اعتبار گواهی خود را تمدید کند. صاحبان کسب‌وکارهای مختلف باید توجه داشته باشند که این گواهی به عنوان یکی از مدارک مهم در زمینه انجام فعالیت‌های مالی محسوب می‌شود. برخی از دلایل موجود باعث عدم تمدید این گواهی می‌شود که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نداشتن اظهارنامه مالیاتی
 • وجود بدهی قبلی مالیاتی
 • عدم پرداخت بدهی‌های تعیین شده در موعد مقرر
 • ارائه نکردن گزارش معاملات انجام شده در دوره سه ماهه
 • وجود نقص در پرونده و مدارک ارائه شده ناقص

روش تمدید گواهی ارزش افزوده

تمدید گواهی ارزش افزوده دقیقاً همانند روش ثبت آن انجام می‌شود اما یک تفاوت کوچک دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 1.  کافی است ابتدا همانند روش ثبت نام گواهی وارد سایت www.evat.ir شوید. نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نموده و روی ورود به سامانه کلیک کنید.
 2. در صفحه کاربری خود در بخش راست صفحه، روی گزینه درخواست گواهینامه ثبت نام بزنید.
 3. در پنجره باز شده کد رهگیری سامانه شماره اقتصادی و توضیحات جهت درخواست گواهینامه را وارد کنید.
 4. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که تیک گزینه دارای گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده هستم را بزنید.
 5. با انتخاب و زدن تیک این گزینه کادر جدیدی باز می‌شود که باید اطلاعات مربوط به آخرین گواهینامه خود را وارد نمایید.

حرف پایانی

ارزش افزوده به عنوان یکی از مبالغ متغیر در ارائه خدمات و تولید کالاها محسوب می‌شود که توسط خریدار پرداخت شده و از طریق فروشنده به دولت واریز می‌شود. ارزش افزوده می‌تواند به عنوان یک بخش مالی برای تأمین هزینه‌های روزمره دولت باشد. گواهی ارزش افزوده دارای اهمیت است و برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار قانونی، ضروری به نظر می‌رسد. در واقع می‌توان گفت کسب‌وکارهای مختلف باید برای اجرای فعالیت‌های اقتصادی این گواهی را داشته باشند.

گواهی ارزش افزوده یک مدرک از سوی سازمان اداره امور مالیاتی است که دارای اعتبار است. در صورتی که اعتبار گواهی در حال منقضی شدن است بهتر است به سامانه مربوطه مراجعه کرده و با تسویه حساب بدهی‌های قبلی اقدام به تمدید آن کنید. توجه کنید که کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که از ارائه خدمات و فروش کالاها درآمد دارند باید این گواهی را داشته باشند.

اظهارنامه مالیاتی و فیش واریز مالیات هر دوره تا 31 تیر ماه هر سال به اداره امور مالیاتی تسلیم شود. البته از سال 91 (یعنی سال مالی90) این فرایند به صورت الکترونیکی و از طریق پایگاه اینترنتی سازمان امور اقتصادی و دارایی انجام می‌شود.
تمدید گواهی ارزش افزوده هر چند وقت یک بار باید صورت پذیرد؟

فهرست مطالب

برای دریافت مشاوره رایگان ثبتی می توانید  با شماره تلفن های مجموعه با ما در ارتباط باشید 

اخذ جواز تاسیس + مدت زمان آن در سال 1401

هر سرمایه‌گذاری به منظور سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت، به اخذ جواز تاسیس نیاز دارد. جواز تاسیس در واقع، همان مجوز شروع یک فعالیت تجاری است که از طرف ادا...
نظرات : 0

دریافت کد کارگاهی بیمه

اگر شما دارای کسب‌وکاری هستید و یا اقدام به ثبت شرکت نموده‌اید که در آن کارکنانی مشغول به کار هستند احتمالاً در مورد دریافت کد کارگاهی بیمه شنیده‌ا...
نظرات : 0

دریافت گواهی ارزش افزوده

یکی از مباحث مهم در نظام مالیاتی ایران، گواهی ارزش افزوده است که باید به دقت به آن توجه شود. ارزش افزوده دارای شیوه‌های محاسباتی مخصوص به خود بوده ...
نظرات : 0

دریافت کد اقتصادی و تمام نکات کلیدی آن

دریافت کد اقتصادی جهت شناسایی شخص، شرکت یا موسسه در واحد مالیاتی استفاده می‌شود و تمامی شرکت‌های ثبت شده ، ملزم به اخذ کد اقتصادی هستند. هر شرکت یا...
نظرات : 0

اخذ کارت بازرگانی و انواع آن

مطمئناً همه ی شما کلمه اخذ کارت بازرگانی را شنیده‌اید. همان طور که از نام آن پیدا است این کارت برای بازرگانان صادر می‌شود. آیا به همه‌ی بازرگانان، ...
نظرات : 0

ثبت برند + تمام نکات کلیدی ثبت علامت تجاری

ثبت برند و علامت تجاری، یکی از کارهایی است که انجام دادن آن می‌تواند برای یک سازمان مزایای بسیار زیادی داشته باشد. ثبت برند در حقیقت همان ثبت علامت...
نظرات : 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *